FUT YÖNTEMİ

Saç köklerinin iki kulak arasında ki ense bölgesinden şerit halinde alınarak doku parçalarına (foliküler ünitelerine) ayırma işlemidir. Bu doku parçalarına greft adını vermekteyiz.
Şerit halinde çıkartılan bölge özel cerrahi ipliklerle dikilerek kapatılır. Buradaki dikiş 15 gün sonra alınır. Bu kapatmada izin daha az kalmasını sağlamak için başın öne eğilmemesi sağlanır.  

Bu da ensede oluşabilecek iz miktarını azaltır.

FUT yönteminde hazırlanan greftler 1’li, 2’li, 3’lü nadiren 4’lü ve 5’li saç kümecikleri içerirler. Bu gruplaşma zaten saçın doğal yapısında vardır ve kesinlikle bozulmamalıdır.

Greftlerin hazırlanması kadar onların korunması ve dikkatli bir şekilde tutularak yerleştirilmesi de ekimin başarısını etkileyen faktörlerdendir.Greftler dışarıda kaldıkları süre içinde canlılıklarını kaybetmemeleri için kesinlikle ıslak ve soğuk bir ortamda tutulmalıdır. Greftlerin mutlaka özel solüsyonlar içinde tutulması hakkında kesin bir bilimsel veri bulunmamaktadir.

Saç köklerinin korunması açısından köklerin kesinlikle kuru ortama maruz kalmamaları ve ekim sırasında uygulanan hassasiyet daha önemli olmaktadır. 

Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUT) Aşamaları

İşleme verici alandaki saçların hazırlanması ile başlanır.
Donör alandaki saçlar üst kısımları yukarıya gelecek şekilde yapışkan bir bant ile tutturularak kaldırılır.
Sadece köklerin alınacağı alan olmak üzere küçük bir bölge traşlanır.
Köklerin alınacağı alanda santimetre karedeki foliküler ünite sayısı belirlenir.

Böylece alınması gereken miktar detaylı olarak hesaplanır.
Daha sonra bölgenin lokal anestezisi yapılarak uyuşturma sağlanır. Şerit, tek bisturi yöntemi ile çıkarılarak estetik bir dikişle  kapatılır. Saçların altında kaldığı için işlem sonrası bile dikiş izi görünmez.
Foliküler ünitelerin hazırlanması ve kanalların açılmasından sonraki aşama ise greftlerin yerleştirilmesidir. Burada hazırlanan 1’li, 2’li, 3’lü greftler doğru bir dağılımla yerleştirilmelidir.

 

© CopyrIght 2024 Estetik Hair / Site içeriğinde bulunan içerik bilgilendirme amaçlıdır.